31 Ekim 2009 Cumartesi

||| YAZ AŞKIMI ? KIŞ AŞKIMI ?

Uzm. Psk. Zehra Erol 

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzm. Psk. Zehra Erol anlatıyor: 

Kış aylarında insanlar güneş ışınlarından fazla yararlanamadığı için enerjide azalma görülür. Yazla birlikte insanlarda enerji artışı hem sosyal ilişkilerde ve sosyal aktivitelerde artışa neden olur. Bunun paralelinde de yeni tanışmalar ve yeni başlangıçlar daha sık yaşanır. 

Havanın güzel oluşu insanların kapalı alanlardan daha çok açık alanlara yönlendirir. İnsanlarla daha fazla bir arada olur ve paylaşımlarımızı arttırırız. Bu yakın ilişkilere yönlenmek anlamında motivasyon sağlar. 

Yaz tatillerine insanlar iş yaşantısının yoğunluğundan, sorumluluklarından ve sorunlarında uzaklaşmak, dinlenmek amacıyla çıkarlar. Tatil boyunca zamanlarını stressiz ve rahat geçirmek isterler. Bu süreçte edinilen sevgililerle ilişki de daha az sorunlar olur. İş, aile yaşamının başlaması ve sorumlulukların artmasıyla yazın caydırıcı havası kaybolur ve sorunlar başlar. Bu da kişiler tarafından karşısındaki kişinin değişimi gibi algılanıp tartışmalara neden olur. İlişkiyi de olumsuz etkilemeye başlar. Sorunlar çözülemeyince de ilişki biter. Yazın tatil mekanlarında başlayan ilişkiler de sevgiliyi bulunulan mekanın dışında da tanımak önemlidir. 

Yaz aşklarına ilişkin inançlarımız da ilişkilerde belirleyicidir. "Yaz aşkı kısa sürer." "Tatilde başlayan ilişki uzun sürmez" şeklindeki önyargılar kişinin ilişkisinde belirleyici olabiliyor. Bu önyargılar çiftlerin birbirlerini aramamalarına, davranışlarını sınırlandırmalarına neden olabiliyor. Bu beklenti içinde başlayan ilişkilerde de kopuşlarda hızlı olabilir. Bunu gözden kaçırdığınız da mutsuzluk kapıda bekliyordur. 

Zaman içinde aşkın binlerce tarifi yapılmıştır. Geçmişten bugüne geldikçe aşkın "uzun süreli duygusal beraberlik", "kısa süren cinselliğin ön planda olduğu süreç", şeklinde tanımlamaları olmuştur. Bu tanımlar doğrultusunda yazın daha kısa süreli cinselliğin ön planda olduğu ilişkiler yaşanabiliyor. Aşk bu şekilde tarif edilip buna uyan ilişki yaşama arzusu ile yazlık yerler tercih edilebiliyor. 

Yazın tatil dönemi olduğu için işe, okula ayrılan zamanda azalma olduğundan dolayı kişi tamamen ilişkisine yoğunlaşabiliyor. Bu hızlı doyumla birlikte kopuşlar da hızlı olabiliyor. Hızlı değişime uyum sağlayamama, kopuşun getirdiği mutsuzluk kişiyi depresif sürece götürebilir. 

Kışın zamanımızın çoğunu iş, okul, arkadaş ve aile çevresi içinde geçiririz. Arkadaş çevresi, iş ortamında başlayan ilişkilerin daha ciddiye alındığı, daha çok önemsendiği ve uzun süreceğine inancı vardır. Buda ilişkinin devamlılığını etkileyen faktörlerdendir

Diye bitirmiş yazısını / Uzm. Psk. Zehra Erol 

Her mevsim olduğu ve tekrarladığım gibi bu kasımda geldi güzelim ) 

 Grubunuzda mail alımım kapalı olabilir ve yorumlarınızı göremeyebilirim.
Lütfen,yorumlarınızı özelimede iletebilirsiniz...

E-Mail & Talk: destimal@gmail.com 


--~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~
Bu mesajı Bu Müthiş Gruba Üye Olduğunuz ve İyi BirŞey Yaptığınız için aldınız: Google Grupları "ekşi sözlük - eksi sozluk" grubu.
 Bu gruba posta göndermek için hiç düşünmeyin içinizden geldiği gibi mail atın : eksi_sozluk@googlegroups.com
 Bu gruba üyeliğinizi sonlandırmak için (Ki Biz Bunu Asla İstemeyiz)şu adrese e-posta gönderin: eksi_sozluk-unsubscribe@googlegroups.com
 http://groups.google.com/group/eksi_sozluk?hl=tr adresini ve bu grubu ziyaret edin

-~----------~----~----~----~------~----~------~--~---

Hiç yorum yok: